O nás
História SOTS
História Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti
Z iniciatívy prof. MUDr. V. Chlumského, prednostu prvej ortopedickej kliniky LFUK (založenej v roku r. 1922), bolo 2. 2. 1925 zvolané do Bratislavy zakladajúce valné zhromaždenie ortopédov, chirurgov a akademických funkcionárov za účelom založenia Československej ortopedickej spoločnosti. Schôdza sa konala na Ortopedickej klinike LFUK v Bratislave na Hlbokej ceste č. 7. Základnými úlohami novej spoločnosti bolo združiť všetkých, ktorí sa zaujímajú o konzervatívnu a operačnú liečbu ochorení a úrazov pohybového aparátu, včítane ortopedickej protetiky a starostlivosti o telesne postihnutých.
Prvý kongres Československej ortopedickej spoločnosti sa konal v dňoch 27. – 28. 9. 1925 taktiež na Ortopedickej klinike v Bratislave za účasti ortopédov z Čiech, Slovenska, Poľska a Juhoslávie. Kongres sa uzniesol a odporučil zriadiť ortopedické kliniky na všetkých lekárskych fakultách v ČSR, ortopedické oddelenia pri všetkých väčších nemocniciach a zaradiť ortopédiu riadny predmet do štúdia medicíny.
Z iniciatívy prof. Chlumského, Tobiáška, Frejku a iných bol založený časopis čs. ortopedickej spoločnosti pod názvom "Sborník prací československé společnosti ortopedické", ktorého prvé číslo vyšlo v r. 1926. Názov tohto časopisu, ktorého hlavným redaktorom bol prof. Chlumský, sa zmenil od r. 1928 na "Slovanský ortopedický sborník" s úmyslom publikovať práce ortopédov zo slovanských krajín, najmä z Juhoslávie a Poľska. Po ochorení prof. Chlumského prevzal úlohu hlavného redaktora postupne prof. Tobiášek, doc. Frejka a od r. 1934 prof. Zahradníček. Počas 2. svetovej vojny bolo vydávanie časopisu zastavené, od r. 1947 znovu začal vychádzať pod názvom "Sborník pro chirurgii pohybového ústrojenstva", opäť pod vedením hlavného redaktora prof. Zahradníčka. V r. 1950 dostal časopis dodnes zachovaný názov Acta Chirurgiae orthopedicae et Traumatologiae Čechoslovaca. Po smrti prof. Zahradníčka sa stal hlavným redaktorom postupne prof. Jaroš, prof. Pavlanský, prof. Čech, a doc. Krbec.
Z kongresov, ktoré výrazne zviditeľnili Československú ortopedickú spoločnosť v Európe aj v zámorí, treba spomenúť:
XIV. kongres Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu, ktorý sa konal v septembri 1948 v Prahe za účasti prof. Meyerdinga z USA a významných poľských ortopédov prof. Grucu, Degu, Ambroza a Garlického.
XV. kongres Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu, ktorý organizoval prof. Červeňanský v septembri 1949 v Bratislave, za účasti významných ortopédov zo ZSSR, Poľska, Maďarska a Bulharska.
XX. kongres Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu, ktorý sa konal v Prahe krátko po smrti prof. Zahradníčka. Zo zahraničia sa ho zúčastnili prof. Novačenko, Bogdanov a Gončarov (ZSSR), prof. Bertrand (Francúzsko), prof. Erlacher (Rakúsko), prof. Kaiser Matzen (NDR), prof. Gruca, Ambroz, Garlicki (Poľsko), prof. Bojčev (Bulharsko) a ďalší.
XXI. kongrese Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu sa konal v apríli 1960 v Brne a zúčastnilo sa ho viac ako 30 významných zahraničných prednášateľov z ktorých treba spomenúť najmä prof. Ponsettiho, Stagnaru, Cotrela, Čaklina, Kazmina a Grucu.
XXV. kongres Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu konaný v septembri 1964 v Prahe, s hlavnou témou kostné nádory. Okrem domácich prednášateľov (prof. Červeňanský, Thurzo, Hněvkovský, Kalman, Kossey, Škrovina, Huraj, Makai) sa kongresu zúčastnili vynikajúci zahraniční odborníci – prof. Sissons, Goydanich, Padovani, Hipp, Salzer a mnohí ďalší.
Slávnostná konferencia Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu sa konala 31. 8. – 1. 9. 1967 v Bratislave pri príležitosti nedožitých stých narodenín prof. Chlumského.
Významný kongres Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu sa konal v júni 1968 pri príležitosti 700. výročia založenia mesta Karviná. Kongresu sa zúčastnili významné osobnosti svetovej ortopédie ako W. Ehalt, M. Müller, G. Küntscher, J. Judet, G. Weber, a profesori Matzen, Kaiser, Sivaš, Gudušauri, Kaplan a iní.
Veľmi významné boli aj československo-francúzske ortopedické dni, ktoré sa konali za účasti francúzskych ortopédov (Duparc, Decoulx, Vidal, Trillat, Judet a iní) v roku 1972 v Prahe.
Spoločný kongres Československej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu a traumatológiu a Československej reumatologickej spoločnosti sa konal v roku 1973 v Brne. Hlavnými témami kongresu boli základný výskum v ortopédii a chirurgia reumatizmu. Na kongrese vystúpil aj zakladateľ modernej reumoortopédie prof. Vainio z Fínska.
Tradícia spoločných kongresov so zahraničnými ortopedickými spoločnosťami v Európe pokračovala spoločným ortopedickým kongresom ČSSR-NSR v Prahe. Mimo plejády nemeckých ortopédov sa ich zúčastnil aj senior DGOT prof. Witt.
Jedným z najúspešnejších kongresov bol Československý ortopedický kongres v roku 1988 konaný v Prahe pri príležitosti 60. výročia narodenia prof. Čecha. Kongres sa prvýkrát v Československu konal pod egidou SICOT a zúčastnil sa ho aj vtedajší prezident SICOT sir Patterson.
Dňa 4. 5. 1957 bola za účasti predsedu československej sekcie pre ortopedickú chirurgiu prof. Frejku vytvorená Slovenská odbočka ortopedickej sekcie Československej lekárskej spoločnosti J.E. Purkyně, ktorá bola v roku 1967 premenovaná na Slovenskú ortopedickú spoločnosť. Bol zvolený prvý výbor Slovenskej ortopedickej spoločnosti v zložení:
predseda: prof. J. Červeňanský,
prvý podpredseda: doc. J. Štěpán,
druhý podpredseda: prim. MUDr. J. Gál,
tajomník: MUDr. E. Huraj,
pokladník: prim. MUDr. V. Mikič,
zapisovateľ: MUDr. L. Spiššák,
členovia výboru: MUDr. Š. Kindernay a MUDr. F. Kuchár.
Slovenská ortopedická spoločnosť bola vedená prof. Jánom Červeňanským, doc. Miroslavom Haluzickým, opäť prof. Červeňanským a od 16. 6. 1972 sa jej predsedom stal prof. MUDr. Emil Huraj, ktorého súčasne zvolili aj za predsedu federálneho výboru Českej a Slovenskej spoločnosti pre ortopedickú chirurgiu. Prof. Huraj bol predsedom výboru SOTS do roku 1990.
Dňa 26.5.1990 sa konalo zasadnutie výboru Slovenskej ortopedickej spoločnosti v Banskej Bystrici. Za predsedu SOTS bol zvolený prof. MUDr. František Makai, DrSc, vedeckým sekretárom sa stal Doc. MUDr. Michal Šteňo, CSc. I. podpredsedom doc. MUDr. Gabriel Vaško CSc., a II. podpredsedom prim. MUDr Ivan Hronec.
Členská schôdza Slovenskej ortopedickej spoločnosti dňa 30. 1. 1992 v Bratislave schválila zmenu názvu na Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť, prijala nové stanovy a získala právnu subjektivitu registráciou na MV SR.
Po rozdelení ČSFR v roku 1993 de facto prestala existovať Československá ortopedická spoločnosť a vytvorili sa dve samostatné spoločnosti: Česká společnost pro ortopedii a traumatologii (ČSOT) a Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť (SOTS) so sídlom na I. Ortopedickej klinike LFUK a FNsP, Hlboká 7, Bratislava. Tieto dve spoločnosti naďalej úzko spolupracujú a vydávajú spoločný časopis Acta Chirurgiae orthopaedicae et Traumatologiae Čechoslovaca. Po delimitovaní prvej ortopedickej kliniky v roku 2003 zo starej historickej budovy na Hlbokej ulici, sídli SOTS na I. ortopedicko-traumatologickej klinike LFUK a UN, Ružinovská 6, Bratislava.
Prof. Makai bol predsedom výboru SOTS do roku 2006. Dňa 26. 1. 2006 boli na výbore a následne členskej schôdzi SOTS vyhlásené výsledky priamych korešpondenčných volieb do výboru SOTS. Predsedom sa stal prof. Milan Kokavec, ktorý pôsobí v tejto pozícii doteraz (viď zápisnice z výborov SOTS).
Medzi ďalšie významné podujatia ktoré boli organizované SOTS patria:
Podunajské sympóziá:
9. – 11. 4. 1975 | Vrodené luxácie bedrového kĺbu; Zlomeniny proximálneho konca femoru |
4. – 6. 4. 1980 | Ochorenia chrbtice; Nádory osteoartikulárneho aparátu; Úrazy končatín |
15. – 17. 5. 1985 | Význam laboratórnych vyšetrení v ortopédii; Bolestivý vertebrogénny syndróm; Športový traumatizmus |
1. – 3. 5. 1991 | Reumatické ochorenia a osteoporóza |
VIII. Sympózium osteoarthrologicum
2. – 4. 5. 1977 | Osteoartrózy; Artrodézy; Osteotómie |
I. Central European Orthopaedic Congress (CEOC)
6. – 8. 6. 1996 |
Pediatric orthopaedics; Surgery of Rheumatism; Forefoot; Free Papers; za účasti: P. Bösch – president of Austrian society for orthopaedics and orthopaedic surgery (Rakúsko), A. Bellyei – president of Hungarian orthopaedic Association (Maďarsko), P. Dungl – ČSOT president (Česká republika), F. Makai – SOTS president (Slovenská republika), E. Morscher – EFORT president (Švajčiarsko), K.Knahr (Rakúsko), T. Vízkelety (Maďarsko), R. Bombelli, (Taliansko), P. Ritschl (Rakúsko), Zweymuller (Rakúsko), W. Kusswetter (Nemecko), K. Draenert (Nemecko), R. Aigner (Nemecko), S. Herman – president Slovenian Orthopaedic association (Slovinsko), Z. Matějovský (Česká republika), G. Aldinger (Nemecko), V. Pavlovčič (Slovinsko), J. Palacios-Carvajal (Španielsko) etc. |
VII. Central European Orthopaedic Congress (CEOC)
24. – 26. 1. 2008 |
ARTOF Session; Early and Late Complications in Endoprothetics; Arthroplasty registers; Current Trends in Arthroscopy and Miniinvasive Techniques; Current Knowledge in Pediatric Orthopaedics; Diseases and Injuries of Foot and Ankle; Free Topics; za účasti: J.P. Waddell – ARTOF president (Canada), O. Čech (Česká republika), M. Krbec ČSOT president (Česká republika), P. Dufek (Nemecko), R. Windhager (Rakúsko), J. Brecelj – president Slovenian orthopaedic association (Slovinsko), V. Pavlovčič (Slovinsko), M. Pečina (Chorvátsko), P. P. Varga – president of Hungarian orthopaedic aasociation (Maďarsko), M. Szendroi (Maďarsko), S. Hoffmann (Rakúsko) etc., F. Makai – CEOC founder (Slovenská republika), M. Kokavec – SOTS president (Slovenská republika) |
First EPOS – POSNA course
25. – 27. 1. 2007 |
Current Concepts in Pediatric Orthopaedics, prednášajúci: H. Bensahel EPOS founder (Francúzsko), V. Bialik (Izrael), P. Dungl (Česká republika), F. Grill (Rakúsko), S. Wientroub – EPOS president (Izrael), K. Wilkins (USA), D. Antičevič (Chorvátsko), J. Birch (USA), J. Czubak (Poľsko), T. Epeldegui (Španielsko), W. Girsch (Rakúsko), R. Graf (Rakúsko), L. Karol (USA), R. Krauspe (Nemecko), B. Moller Madsen (Dánsko), P. Schoenecker – POSNA president (USA), W. Strobl (Rakúsko), G. Szoke (Maďarsko), R. Ganger (Rakúsko), J. Chomiak (Česká republika), M. Yazici (Turecko), M. Kokavec – SOTS president (Slovenská republika), A. Švec (Slovenská republika) |
XXI. Alpe -Adria-Pannonia-Tatra Congress
29. – 30. 10. 1999 |
Hemofilická artropatia; Reumatoidná artritída; Artroplastiky |
XVI. EFORT Congress - Praha 27. – 29. 5. 2015 Organizovala ČSOT spolu s SOTS
Červeňanského dni – národný kongres SOTS – konané v Bratislave
3. 2. 1978 | Kostné nádory; Osteoartrózy; Osteotómie; Synovektómie |
8. 2. 1980 | Epifyzeolýzy; Kostné tumory |
30. 1. 1981 | Ortopedické ochorenia a invalidita; Činnosť ortopedických oddelení na Slovensku; Nnádory chrbtice a lokomočného aparátu |
28. – 29. 1. 1982 | Problematika nádorov; Varia |
27. – 28. 1. 1983 | Vrodené ochorenia v ortopédii; Vertebrogénne ochorenia |
25. 1. 1985 | Kostné štepy; Kostné metastázy |
6. – 7. 2. 1986 | Traumatické epifyzeolýzy; Kostné nádory; Ochorenia chrbtice |
30. 1. 1987 | Ochorenia a úrazy nohy |
28. – 29. 1. 1988 | Nádory; Traumatizmus lokomočného aparátu; Varia |
26. 1. 1990 | Malígne nádory |
30. 1. 1991 | Nádory mäkkých častí končatín; Úrazy ruky a zápästia v detskom veku |
30. – 31. 1. 1992 | Kostný infekt; Varia |
28. – 29. 1. 1993 | Trauma chrbtice; Skoliozy; Tumory chrbtice |
27. – 28. 1. 1994 | Implantáty bedrového kĺbu a kolena; Implantáty chrbtice |
26. – 27. 1. 1995 | Revízne operácie koxy; Bbolesti chrbtice |
30. 1. 1996 | Zlomeniny proximálneho konca femoru |
30. – 31. 1. 1997 | Alloplastika koxy a kolena; Traumatizmus chrbtice |
29. – 30. 1. 1998 | Liečba ochorení kolenného kĺbu; Neuroortopédia |
28. – 29. 1. 1999 | Tumory chrbtice; Osteochondrálne defekty; Kostné štepy |
27. – 28. 1. 2000 | Liečba infikovaných náhrad veľkých kĺbov; Operačná liečba nádorov kostí v detskom veku; Ooperačná liečba traumatických instabilít chrbtice |
26. – 27. 1. 2001 | Použitie biomateriálov v ortopédii a traumatológii; Úrazy a ochorenia horných končatín |
24. – 25. 1. 2002 | Prevencia a liečba komplikácii v ortopédii a traumatológii; Llumbosakrálne instability; Chyby a omyly v ortopedickej praxi; Varia |
30. – 31. 1. 2003 | Akútna a elektívna artroskopia; Operačné riešenie deformít chrbtice; Operačné riešenie uhlových a dĺžkových odchýlok končatín; Varia; Sesterská sekcia |
29. – 30. 1. 2004 | Úrazy a ochorenia staršieho veku; Nádory pohybového aparátu a ich liečba; Pokroky v detskej ortopédii; Varia |
27. – 28.1.2005 | Náhrady kĺbov - dlhodobé výsledky; Deformity chrbtice; Varia |
26. – 28. 1. 2006 XXVI. ČD Holiday Inn Bratislava |
Onkoortopédia detského veku; Ošetrenie následkov poranení mäkkých štruktúr kĺbov; Mmoderné vyšetrovacie a liečebné postupy v ortopédii; Varia; Sesterská sekcia |
26. – 27. 1. 2007 XXVII. ČD |
Artroplastické registre; Vvaria: Artroplastika; Spinálna chirurgia; Detská ortopédia; Trauma; Všeobecná ortopédia; Sesterská sekcia; viď EPOS-POSNA course |
24. – 26. 1. 2008 | viď VII. CEOC |
29. – 30. 1. 2009 | Revízna endoprotetika; Korekcia uhlových a dĺžkových deformít končatín u detí; Revízne operácie instability chrbtice; Varia; Sesterská sekcia |
27. – 29. 1. 2010 | Complex Solution in Malignant and Benign Tumours of Locomotive Apparatus - EFORT Forum; Varia; Moderná diagnostika a liečba skolióz; Operačná liečba ochorení a úrazov hornej končatiny; Reumoortopédia; EAR-SAR forum; Sesterská sekcia; za účasti: C. A. Rockwood – AAOS past-president (USA), M. Szendroi – EFORT president (Maďarsko), R. Windhager (Rakúsko), B Eriksson (Švédsko), L. Bucsi (Maďarsko), P. Dufek (Nemecko), A. Sosna (Česká republika), V. Pavlovčič (Slovinsko), T. Trč – SICOT vice-president (Česká republika) |
26. – 28. 1. 2011 | Diagnostika a liečenie infekčních ochorení a komplikácii v ortopédií; Operačná liečba deformít a úrazov dolnej končatiny; diagnostika a liečba degeneratívnych deformít chrtice; Varia; Sesterská sekci |
25. – 27. 1. 2012 XXXII. ČD Holiday Inn Bratislava |
Pokroky v diagnostike a liečbe nádorov osteoartikulárneho aparátu; Ochorenia a úrazy predkolenia členka a nohy – aktuálne spôsoby liečby; Liečba úrazov osteoartikulárneho aparátu v geriatrickom veku (starecká chrbtica, proximálny femur); Varia; Sesterská sekci |
23. – 25. 1. 2013 XXXIII. ČD Holiday Inn Bratislava |
Operačná a neoperačná liečba úrazov a ochorení kľúčnej kosti a akromio-klavikulárneho skĺbenia; Farmakoterapia v ortopédií; Korekcia deformít chrtice; Operačná liečba úrazov chrtice; Diagnostika a liečba systémových chýb skeletu; Varia; Sesterská sekcia |
29. – 31. 1. 2014 XXXIV. ČD |
Chirurgia ruky zápästia a distálneho predlaktia; Endoprotetika kolena; Úrazy hrudnej a driekovej chrtice; Varia; Sesterská sekcia |
12. – 13. 3. 2015 XXXV. ČD |
Ochorenia a úrazy v oblasti kolena; Deformity nohy; Degeneratívne ochorenia LS chrbtice; Aktuality z detskej nohy; Ortopédie; Sesterská sekcia |
10. – 11. 3. 2016 XXXVI. ČD |
Artroskopia - súčastnosť a perspektívy (bedro, koleno, členok); Zápalové ochorenia chrbtice; Veda a výskum v ortopédii; Varia; Sesterská sekcia |
8. – 10. 3. 2017 XXXVII. ČD Holiday Inn Bratislava |
Nádory kosti benigné a maligné; Revízne operácie po TEP bedrového aj kolenného kĺbu pri rozsiahlych kostných stratách; Aseptické nekrózy kosti; Úrazy chrbtice - moderné postupy – diagnostika a liečba; Varia; Sesterská sekcia |
15. – 16. 3. 2018 | Tumory kostí – aktuálne spôsoby liečby; Zlomeniny proximálního femuru; Varia; Sesterská sekcia |
14. – 15. 3. 2019 XXXIX. ČD Holiday Inn Bratislava |
Zlomeniny v detskom veku; Pokroky v artroskopii; Problémy ortopédov v ambulantnej praxi; Reumoortopédia; Varia; Sesterská sekcia |
12. – 13.3.2020 XL. ČD Holiday Inn Bratislava |
zrušené 3 dni pred kongresom pre pandémiu covid 19 |
28. – 29.10.2021 XL. ČD hotel Bratislava |
Onkoortopédia, úrazy a ochorenia chrbtice, liečba následkov osteoporózy, korekcia dlžky a uhlových deformít u detí; Varia; Sesterská sekcia |
26. – 27.5.2022 XLI. ČD hotel Bratislava |
(jubileum 100 rokov od založenia prvej Ortopedickej kliniky v Československu) Onkoortopédia; Endoprotetika; Spondylochirurgia; Varia; Sesterská sekcia |
30. – 31. 3. 2023 XLII. ČD hotel Crowne Plaza Bratislava |
Noha a členok; Revízna endoprotetika bedra; Spinálne tumory; Varia; Sesterská sekcia |
26. – 27. 3. 2024 XLIII ČD hotel Crowne Plaza Bratislava |
Konzervatívna liečba artróz; Antikoagulačná liečba v ortopédií; Neuroortopédia a detská ortopédia; Varia; Sesterská sekcia |
27. – 28. 3. 2025 XLIV. ČD hotel Crowne Plaza Bratislava |
Nové trendy v endoprotetike bedra a kolena; Aktuality v spondylochirurgii; Pediatrická ortopédia 2025 - Quo Vadis?; Varia; Sesterská sekcia |
Jesenné kongresy SOTS a história Sekcie mladých ortopédov | ||
Termín | Organizátor | Miesto |
Témy | ||
24. – 25. 9. 1992 | prim. Miroslav Katial | Hotel Patria, Štrbské pleso |
Komplexná diagnóza a liečba vrodených degeneratívnych, traumatických a zápalových afekcii kolena; Varia | ||
15. 3. 1996 | prim. Juraj Palmaj | Zámok Lehnice, kongresová sála |
Seminár mladých ortopédov | ||
6. – 7. 11. 1997 | prim. Juraj Panák | Sála Mestského úradu, Žilina |
Detská ortopédia | ||
2000 | prim. Miroslav Katial | Hotel Bellevue, Smokovec |
13. – 14. 9. 2001 | prim. Jozef Reguly | Mestské kultúrne stredisko, Dolný Kubín |
Cementovaná a necementovaná endoprotetika; Zlomeniny horného konca stehnovej kosti; Vnútrodreňová osteosyntéza | ||
26. – 27. 9. 2002 | prim. Ján Kľoc | Krajský úrad, Prešov |
Rekonštrukčné operácie v oblasti bedrového kĺbu; Varia | ||
2003 | prim. Libor Nečas | Krajský úrad, Martin |
23. – 24. 9. 2004 | prof. Jozef Vojtaššák | Divadlo Aréna, Bratislava |
Dlhodobé výsledky v endoprotetike koxy; Pokroky v artroskopii; Fraktúry dlhých kostí | ||
12. – 14. 10. 2005 | prim. Ján Černý | Kultúrny dom, Skalica |
Varia; Sesterská sekcia | ||
12. 10. 2006 | prim. Pavol Legíň | Hotel Kaskády, Sielnica |
23. 3. 2007 | prim. Ľudovít Pravda | Hotel Sergio, Piešťany |
25. – 27. 10. 2007 | prim. Ladislav Knapec | Hotel Veľká Fatra, Rajecké Teplice |
Infekcia v ortopédií – nové možnosti a spôsoby liečby; Varia; Fórum mladých ortopédov; Sesterská sekcia | ||
22. – 24. 10. 2008 | doc. Gabriel Vaško | Hotel Slávia, Košice |
Diagnostika a liečba osteochondrálnych defektov; Osteoporóza - semipatologické a patologické zlomeniny; Varia; Sekcia mladých ortopédov; Sesterská sekcia | ||
21. – 23. 10. 2009 | prim. Karol Gottschall | Kupeľná dvorana, Trenčianske Teplice |
20. – 22. 10. 2010 | prim. Ivan Staško | Hotel Double tree by Hilton, Košice |
Revízna endoprotetika bedrového kĺbu a rekonštrukčné operácie v oblasti kolenného kĺbu; Jednodňová chirurgia v ortopédii a traumatológii; Dni mladých ortopédov | ||
12. – 14. 10. 2011 | prim. Ján Sedliak | Mestské kultúrne stredisko, Dolný Kubín |
Zlomeniny proximálneho femuru; Revízna endoprotetika kolenného kĺbu; Varia; Sekcia mladých ortopédov; Sesterské sekcia | ||
26. – 28. 9. 2012 | prim. Dušan Kollár | Chateau Béla, obec Belá |
Degeneratívne ochorenia ramenného kĺbu; Krátke femorálne drieky v endoprotetike; Ochorenia chrbtice diskogénneho charakteru | ||
16. – 18. 10. 2013 | MUDr. Judita Ondrejková | Hotel Yasmin, Košice |
Current concept v osteológii; Chirurgické komplikácie osteoporózy a ich riešenie; Aktuality v ortopedickej protetike; Varia; Sekcia mladých ortopédov | ||
15. – 17. 10. 2014 | prim. MUDr. Skála | Mestský úrad, Skalica |
Ochorenia a úrazy v oblasti lakťa; Diferenciálna diagnostika bolestivých syndrómov; Manažment a financovanie v odbore ortopédia; Sekcia mladých ortopédov; Varia; Sesterská sekcia | ||
14. – 16. 10. 2015 | prim. MUDr. Ján Kľoc | Krajský úrad, Prešov |
Revízna endoprotetika veľkých kĺbov; Ochorenia a úrazy ramena; Aktuálne postupy vo fyziatrii a rehabilitácií; Varia; Sekcia mladých ortopédov; Sekcia sestier | ||
28. – 30. 9. 2016 | prim. MUDr. Jozef Almási | X – Bionic Sphere, Šamorín – Čilistov |
Komplikácie v endoprotetike; Nové trendy v športovej medicíne; Varia; Sesterská sekcia | ||
18. – 20. 10. 2017 | prim. MUDr. Ladislav Knapec | Holiday Inn Hotel, Žilina |
Rameno; Noha; Varia; Sesterská sekcia; Fórum mladých ortopédov | ||
19. – 21. 9. 2018 | prim. MUDr. Karol Gottschall | Kursalon, Trenčianske Teplice |
Novinky v primárnej a revíznej endoprotetike; Ortopedická protetika quo vadis; Operačná liečba ochorení a úrazov chrbtice; Fórum mladých ortopédov; Sesterská sekcia | ||
23. – 25. 10. 2019 | doc. Boris Šteňo | Hotel Bellevue, Starý Smokovec |
Endoprotetika bedrového a kolenného kĺbu v komplexných primárnych prípadoch; Revízna endoprotetika; Artroskopické ošetrenia; Varia | ||
7. – 9. 10. 2020 | kongres pre pandemiu covid 19 zmenený na online webinár | |
Aktuality z detskej ortopédie a ortopedickej protetiky; Noha a členok; Moderné trendy v osteosyntéze; Quo vadis endoprotetika; Varia; Sesterská sekcia; Fórum mladých ortopédov | ||
28. – 29. 10. 2021 | kongres spojený s XL. Červeňanského dňami | |
6. – 7. 10. 2022 | MUDr. Ján Kľoc, MUDr. Igor Smolko |
M Aréna Kongresové centrum, Prešov |
Ramenný kĺb – od artroskopie k TEP; Sekcia ambulantných ortopédov; Varia; Fórum mladých ortopédov; Sekcia sestier a fyziotrapeutov | ||
5. – 6. 10. 2023 | doc. Marek Lacko | Hotel Double tree by Hilton, Košice |
Regeneratívna medicína pri ochoreniach pohybového aparátu; Optimalizácia postupov v endoprotetike; Mikrochirurgia ruky; Prevencia a liečba osteoporotických zlomenín; Fórum mladých ortopédov; Sekcia sestier a fyzioterapeutov | ||
3. – 4. 10. 2024 | prim. MUDr Daniel Vidovič | Dom kultúry, Skalica |
Zlomeniny proximáneho femuru – nové trendy liečby; Chyby a omyly v ortopédii a traumatológii; Noha a členok; Varia; Sekcia sestier | ||
2. – 3. 10. 2025 | prof. MUDr. Milan Kokavec | Hotel Bellevue, Starý Smokovec |
Novinky v artroskopii; Revízna endoprotetika; Robotická ortopédia; Varia; Sesterská sekcia |